Parlament u paní starostky

Letos nevyjeli zástupci našeho žákovského parlamentu do Liberce jako obvykle, ale zvolili si jinou aktivitu: prozkoumat českolipskou radnici a popovídat si s naší paní starostkou Jitkou Volfovou.

Protože paní starostka, jak víme, má stále napilno, podařilo se jí pro nás najít chvilku na konci školního roku až ve 12 h. Čas před tím jsme využili k ochlazení zmrzlinou či ledovou tříští, a když jsme zjistili, že v českolipském informačním centru půjčují zadarmo koloběžky, rozhodli jsme se je před návštěvou  projet. Koloběžky mají v různých velikostech, což se našim zástupcům přesně hodilo. Dostali jsme i helmy a tradá do městského parku! Děti se jevily jako koloběžkářští profesionálové, přesto jsme se nevyvarovali dvěma pádům. S koloběžkami se střetli nejmladší členové parlamentu, ale oba nesli svá zranění statečně, a když potom předávali kytičku paní mluvčí, už jim očička jen svítila.

Po sportovním vyžití jsme se zase vrhli do vzdělávání, a to během výkladu paní Kristýny Brožové, která nám zasvěceně a zábavně vyprávěla o radnici. Zjistili jsme, jak je radnice stará, kdo v ní sídlí, kde má svá další sídla, jak je důležitá českolipská tajemnice a mnoho dalšího. Byli jsme pochváleni, že jsme poznali nejvíc zastupitelů města podle fotografií, které visí hned u vchodu. Velkou atrakcí pro děti bylo potěžkávání řetězu, který visí paní starostce či jejím zástupcům na krku při vítání občánků či svatbách.

A pak už jsme mohli zasednout do zasedací místnosti, kde se odehrávají důležitá jednání našeho města. Tam nás přivítala paní starostka, která žákům věnovala svůj čas a trpělivě odpovídala na všechny jejich dotazy. A že jich bylo: jaký jste řešila největší problém? Co vás na práci starostky baví nejvíc a nejmíň? Chtěla jste být vždycky starostkou? Máte vůbec nějaké volno? Kdo je víc – prezident nebo starosta? Spravíte nám cestu do Častolovic? A posekáte vysokou trávu u domů? A budou všude na sídlištích kamery? A kde vlastně bude koupaliště? A co jste musela udělat, abyste se stala starostkou? A bude ve městě víc sportovních akcí? A opraví se stadiony? A co naše škola a hřiště? A podle čeho vybíráte, jakou školu opravit nejdřív? ....
Nebyla otázka, na kterou by paní starostka neodpověděla, nad odpověďmi se zamýšlela a chválila žáky, jak jsou zvídaví. Ze všech jejích odpovědí bylo znát, že má ráda nejenom svoji rodinu, ale stejně tak svoje město, o které se snaží pečovat a neustále ho zvelebovat. Že by něco nešlo? To není možné! Pokusit se musíme i o nemožné.

Čas nám utekl velmi rychle, a už jsme museli běžet na oběd. Poděkovali jsme paní starostce i její mluvčí za příjemně strávenou chvíli a rádi slyšeli, že jsme se určitě neviděli naposled. Děkujeme!

Mgr. Dominika Holubová