Horní Libchava - TV

V sobotu 14. 12., v den, na který byla naplánovaná výprava na libchavský zámek, venku poletoval sníh s deštěm, foukal silný vítr, byla zima, no, prostě bylo jasné, že všichni přihlášení zájemci zůstanou doma zachumlaní v peřinách s teplým čajem v ruce. Ale chyba lávky! Na zastávce u malého Alberta se i přes počáteční zmatky sešlo kolem 30 zájemců o prohlídku vánočního zámku.

Hodný pan řidič v klidu přijal od všech účastníků zájezdu peníze a už se jelo. Na zámku nás přivítala princezna Zdenička, která nás provedla místnostmi. Celá prohlídka byla protkaná pohádkou, která se líbila hlavně nejmladším dětem. Ty se aktivně zapojovaly do příběhu, čímž se aspoň trochu zahřály. To víte, na zámku se netopí všude. Starší žáci si spíše všímali předmětů, jež zdobily místnosti. A že to nebyly obyčejné předměty! Majitel zámku pan Kili je totiž cestovatel, který si po celý život z cest přivážel různé suvenýry a dárky od domorodců, jež našly místo na vystavení právě v Horní Libchavě. Některé předměty a fotografie dokonce budily v dětech strach. Musela jsem proto mongolským dětem vysvětlit, že takto to na jiných zámcích rozhodně nevypadá, ať se nebojí nějaké jiné navštívit :-).

Po prohlídce jsme s radostí zavítali do vytopené místnosti, kde na nás čekala paní pekařka. Ohřáli jsme se u kamen a usedli ke stolům, kde pro nás byly připraveny perníčky na zdobení. Zdobilo se, pojídalo, a už byl čas odchodu. Děti ještě projevily zájem o nákup suvenýru na památku a potom jsme se rychlým tempem vydali poměrně rozblácenou cestou do Dolní Libchavy na zastávku autobusu. Počasí nám chtělo ukázat, že zvládne hodně, proto chvilku pršelo, ovšem pak vysvitlo sluníčko a my s úžasem pozorovali duhu. Na zastávku jsme dorazili právě včas a jeli domů. Ještě jsme museli zdolat cestu městem, neb 205 na Lada nejede. I to jsme zvládli, vždyť jsme přece turisté!

Velmi obdivujeme hlavně žáčky 1. a 2. tříd, kteří se nebáli s námi vyjít do tak pochmurného počasí a vše krásně zvládli. Doufáme, že jsme nejen jim trochu zkrátili dobu čekání na ježíška.

Přejeme všem do nového roku hodně zdraví a budeme se těšit, že se potkáme na dalších výpravách.

Za turistický kroužek PhDr. Radek Častulík a Mgr. Dominika Holubová