Hrátky s češtinou pro 7. ročník

Nikdy není od věci si tradiční výuku  něčím zpestřit, a tak hned v pondělí 13. 1. 2020, plni energie, vyrazily 7. ročníky do knihovny na program nazvaný „Hrátky s češtinou 3“.

Opět jsme si vyzkoušeli spoustu zajímavých češtinářských her. Žáci byli rozděleni do několika skupin, které si mezi sebou poměřovaly síly v podobě češtinářských znalostí. První hra byla nazvaná „Hra s kostkami“ – každá skupina má 2 kostky, jednu s písmeny a druhou s čísly. Podle toho, co padne, žáci vymýšlí slovo začínající písmenem, které padlo, o takovém počtu písmen, které padlo na druhé kostce. A pokud se jim objevilo např. číslo 8, věřte, že nebylo úplně jednoduché vymyslet velký počet slov.

Dále děti čekala „Skrývačka“, kdy ve větách měly hledat jména osob. Zkuste si s námi: Kdo si dá ještě, pánové? Tohle se vejde leda na skříň. Netočí se ti ani kola. Našli jste?

A kdopak z vás ví, co jsou to tzv. anagramy? České synonymum pro toto slovo je přesmyčka. No, a k tomuto tématu si pro nás paní knihovnice připravila spoustu slov, kdy právě úkolem bylo přeházet písmena tak, aby vzniklo nové smysluplné slovo. Tady nabízíme několik zkušebních slov i pro vás: amplión, hotel, lahvička, bluma,….

Kromě těchto ukázkových cvičení jsme si vyzkoušeli spoustu dalších zábavných úkolů, u kterých jsme se i zasmáli, a zase bohatší o nějaké ty znalosti a nová slova jsme se vrátili zpět do školy.

Mgr. Radka Veselá