Putování 8. B do „opuštěného vápencového lomu“

Aby ani 8. B nepřišla o zajímavé informace a práci v terénu, vydali jsme se ve šlépějích 8. A a 7. A do Křižan, objevovat krásy již opuštěného vápencového lomu. Tříetážový vápencový lom byl využíván k těžbě vápence před zhruba 100 lety. Od těchto dob se sem už opět navrátila živá příroda. Tato lokalita byla zpřístupněna veřejnosti, byla zde vytvořena naučná stezka, jejíž součástí je vyhlídka nad lomem, ze které je nádherný výhled do Podralska.

Počasí jsme neměli tak ukázkové, foukal dost nepříjemný studený vítr, ale nepršelo a co víc si přát.

Na vlakovém nádraží v Křižanech na nás už čekal pan Rubáš, který nás zavedl na okraj Solvayova lomu, kde rozdělil děti do skupin. Každá skupina dostala svůj pracovní list a už mohla vyrazit do terénu vyzkoušet si znalosti v praxi. Děti pracovaly s buzolou, kompasem, měřily teplotu a tlak vzduchu, hledaly místní floru a nerosty typické pro tuto oblast. Žáci si v plnění úkolů vedli na jedničku, a tak nám zbyl ještě čas na bonusové pozastavení u „pramenů Ploučnice“ v Osečné. Právě zde se nachází hlavní prameniště řeky Ploučnice. Je označováno za jedno z nejstabilnějších ve střední Evropě. Vydatnost těchto pramenů neklesá ani v době dlouhodobého sucha.

Myslím, že jsme si všichni dnešní den užili a jsme rádi, že jsme si mohli vyzkoušet teoretické poznatky v praxi.

Mgr. Radka Veselá

Název a registrační číslo projektu: MAP Českolipsko a Novoborsko II CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_047/0008645