Závěrečná schůzka žákovského parlamentu

Blíží se konec školního roku, všechny děti se již vzdělávají ve škole a konečně přišla řada také na závěrečnou schůzku žákovského parlamentu. V pátek 11.6.2021 se zástupci parlamentu sešli ve třídě 5.B, kde nám paní učitelka Dědková poskytla útulný prostor k setkání. Zástupkyně třídy 2.B Terezka Majarová a Eliška Biegelová byly neskutečně pracovité, čas před příchodem ostatních zástupců parlamentu si zkracovaly uklízením a připravováním označení míst zástupců – vše muselo mít svůj řád. Dokonce i paní učitelky Dědková, Holubová a Svobodová dostaly své místo. :-)

Parlament jsme zahájili společným přivítáním a hlavně pojídáním výborných jahůdek, které našemu setkání věnoval pan ředitel. Patří mu náš velký dík!

Po přivítání se šlo pracovat. Úvodního programu se ujala paní učitelka Dědková, která představila charitativní akci pro Jiříka. Jiřík je nemocný hoch, a jelikož nám není situace lhostejná (nikdy nevíme, co se může stát někomu z nás), chceme pomoci i my jako škola. Byl představen scénář podpory charitativní akce – huráá, byl velký zájem. Charitativní akci podpoříme „PEČOBRANÍM“ – kdo se bude chtít do akce zapojit, na pátek 18.6.2021 upeče bábovku, koláč, sušenky…. cokoli sladkého a přinese před 1. vyučovací hodinou do učebny 5.B k paní učitelce Dědkové. Během 3. vyučovací hodiny proběhne dražba napečených dobrůtek. Kdo budete chtít z řad žáků a rodičů podpořit tuto akci, pošlete po dětech (které se zapojí do dražby) korunky. Vítáni jsou samozřejmě i učitelé a další zaměstnanci ZŠ LADA.

Po představení tohoto stěžejního bodu se přešlo k připomínkám/dotazům/pochvalám jednotlivých zástupců parlamentu. Mezi připomínkami se objevily následující body:

1) Umístění barelů s pitnou vodou na chodbách jednotlivých pater školy.

2) Přizpůsobení zelené zdi na školním hřišti k výuce – využití jako klasické tabule (její natření).

3) Vytvoření „venkovní třídy“ – potřeba výroby sedáků => např. z palet - kdo má možnost věnovat palety, budeme nejšťastnější na světě.

4) Návrh „POETICKÝCH PÁTKŮ“, od nového školního roku každý pátek přednést do rozhlasu básničku podle vlastního výběru ke konkrétně vyhrazenému tématu.

5) Úklid sportovního areálu, zničené lavičky, vyznačení lajn na běžeckém oválu.

6) Naplánování „exkurzí“ do školní jídelny – děti by zajímalo, jaké přístroje paní kuchařky používají, jak se myje takové množství nádobí aj.

7) OBROVSKOU POCHVALU získává nový pan školník Poživil za práci pro školu a též školní jídelna za zdravější stravování (i když děti prosí méně soli – mnohdy jim přijdou omáčky či rýže příliš slané).

Poté jsme hlasovali o podobě voucherů, odměn za akci Ukliďme Česko. Odhlasovány byly dva vouchery: 1. „VYMAZÁNÍ ZNÁMKY JEDNÉ NEPOVEDENÉ PRÁCE/DÍLČÍ DESETIMINUTOVKY“ (14 hlasů) a 2. „MOŽNOST OPRAVENÍ ŠPATNÉ ZNÁMKY“ (9 hlasů). Každý, kdo se podílel na této akci, obdrží 1. voucher. Účastníci tříd, kteří v rámci akce zvítězili (na 1. stupni třída 3. B, na 2. stupni třída 7.A), obdrží 1. i 2. voucher. To bude krásný začátek nového školního roku 2021/2022.

+ Jedna informace jako třešnička na dortu: v pondělí 14.6.2021 se ve 14 hodin sejde ustanovená porota akce ZŠ LADA MÁ TALENT, vyhodnotí všechny zaslané talenty a vybere ty nejlepší/nejzajímavější. Vše bude následně vyhlášeno školním rozhlasem.

A úkol na příští parlament? Zjistit ve třídách zájem o kroužky ve školním roce 2021/2022, pomalu promýšlet básničky na pátky a akce na nový školní rok.

Děkujeme všem za účast a přejeme krásné léto!

DOCHÁZKA: 2. A – Markéta Sochová, Ella Heřmanová

2. B – Eliška Biegelová, Tereza Majarová

3. A – Michal Kouřimský, Tereza Jungmanová

3. B – Matyáš Cagala, Matyáš Čepička (nedorazil), Vojtěch Ječný