Výlet 2. A - Máchovo jezero

Ve středu 16.6. se ráno rozzářilo sluníčko a věstilo krásný letní den bez mráčků. Třída 2. A jela na školní výlet k Máchovu jezeru.
Natěšené děti se před školou sešly včas a v plném počtu. Batůžky byly plné svačin, dobrůtek a pití. Děti měly rozmanité vkusné sportovní oblečení, které doplňovaly kšiltovky i kloboučky. Moc to dětem slušelo. Na výlet jsme vyrazili po společném zvolání "Výletu ZDAR ZDAR ZDAR" "HURÁÁÁ".
Ze zastávky Šluknovská v MHD jsme vyjížděli na vlakové nádraží. Z nástupiště č. 2 jsme vyhlíželi rychlík, který nás měl dovést do zastávky Doksy. Vlak se objevil a radost dětí byla patrná. "Hurá pojedeme". Radost nám pokazila situace – přeplněného vagónu dalšími dětmi a paní průvodčí, která byla ne příliš příjemná. Naše třída byla týden předem nahlášena na drahách. Ve vagonech však byly 2 třídy bez ohlášení, tudíž přeplněné 2 vagony neumožnily našim dětem sedět.
Razantní paní průvodčí po zjištění špatně zakoupených jízdenek paní učitelky z jiné školy v polovině cesty zastavila vlak a donutila "černé pasažéry" vystoupit. Děti byly přítomny vzniklé nemilé situaci a nevybíravého chování a vyjadřování průvodčí. Vlak nabil zpoždění. Pan strojvedoucí se omluvil a našim dětem popřál "hezký výlet" a ve stanici "Doksy" jen pro ně několikrát zahoukal. Děti zamávaly a radostná nálada byla zpět.
Lesíkem jsme prošli k Máchovu jezeru. Po občerstvení ze svých zásob jsme nastoupili na příď parníku. Každé dítě mělo pěkný výhled a mohlo se kochat plavbou. Kapitán lodi několikrát zahoukal a ze břehu mávali lidé a naše je děti s jásotem zdravily a mávaly. Racci létali kolem nás. Voda se čeřila a slunce se v ní odráželo. Děti byly ukázněny, oči jim zářily, všichni jsme si to moc užili.
Panu kapitánovi při výstupu děti řekly námořnickou básničku a s pozdravem "AHOJ" vystoupily z parníku.
Na přání dětí jsme u jezera zamířili ke stánku, kde se děti dle svého občerstvily. Na lavicích ve stínu děti mlsaly zmrzlinu, langoše, hranolky, krokety, hambáče, lízátka apod.
Procházkou v okolí jezera jsme si s chutí zazpívali. Zpáteční jízda vlakem byla příjemnější, všichni jsme seděli a povídali si. Pozorovali jsme ubíhající krajinu, kde se pásli krávy a koně. Děti spořádaně a opatrně vystupovaly z vlaku.  Před vlakovým nádražím již na nás čekal autobus MHD, který nás dovezl zpět na zastávku u školy. Než jsme se nadáli, byli jsme z výletu ve škole. "Sluníčko nám svítilo a nám se to líbilo". Pláštěnky jsme nepotřebovali, což bylo fajn. "Nezmokli jsme, už jsme tu!"
Pro vzpomínku na tento výlet každý žák obdržel jedno společné foto a čtyři malé. Společná fotografie dětí u parníku je zarámovaná ve třídě pro vzpomínku na výlet.
Maminka Jůlinky Stehlíkové pro každého z nás nakopírovala část své knížky O Zlatěnce, kde vypráví o podobném výletě k Máchovu jezeru. Moc paní spisovatelce Lucii Stehlíkové děkujeme a přejeme jí další tvůrčí úspěchy.
Všem dětem patří velká pochvala za vzorné vystupování a ukázněnost.

Mgr. Jana Roubíková, TU a Ilona Kubašová, AP