Exkurze Osvětim, Krakov a Vělička

Jelikož je vždy dobré se z historie poučit, aby se zejména ty zlé věci neopakovaly, vyrazili žáci naší základní školy ve dnech 12. – 13. května na poznávací výlet do Polska.

Autobusem jsme společné dobrodružství odstartovali přesně v 00:00 před školou, přičemž naše první zastávka byla v polském koncentračním táboře Osvětim. O tom, co člověk cítí, když prochází těmito místy, lze jen těžko hovořit. Nicméně, jsme určitě všichni rádi, že jsme zde mohli být a vidět místa, která jsme doposud všichni znali jen z učebnice nebo televize. Děti velmi zaujaly například vitríny s brýlemi, které byly Židům odbaveny při deportaci do tábora. Vlasy, které ženám i dětem nacisté oholili, či urna se zbytky lidského popela po kremaci. Též Osvětim II Birkenau zanechala v žácích hluboké prožitky. Viděli pozůstatky po plynových komorách, baráky s dřevěnými pryčnami na spaní, i koleje, kde probíhaly nechvalně známé selekce.

Původní tábor Auschwitz byl založen v bývalých kasárnách ve městě Osvětim přibližně šedesát kilometrů západně od Krakova, který byl naším dalším bodem zájmu.
Po tom, co nás hodný pan řidič odvezl k centru Krakova k řece Visle, jsme zahájili návštěvu procházkou podél řeky až k historické rezidenci polských králů s hradem Wawel a katedrálou. Z návštěvy Krakova jsme byli uchváceni. Není také divu, že je toto město zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO. To, co se o Krakově povídá, určitě není pouhý fám a návštěvu města maximálně doporučujeme. Mimo hradu Wawel jsme zde viděli kostely z různých historických slohů nebo spoustu malebných uliček s kavárničkami, místními trhy nebo obchůdky.
Příjemný příjezdový den jsme zakončili v roztomilém městečku Vělička, kde jsme přes noc nejprve nabrali síly, a ráno fantasticky, jak říkají děti: ,,místňácky", posnídali. Druhý den nás čekal opět zajímavý program, pohodlné ubytování bylo tedy zapotřebí.

Solný důl Wieliczka, který nás opět jak jinak než uchvátil, se nachází pod stejnojmenným městem v blízkém okolí Krakova. Patří k nejstarším světovým solným dolům vůbec a je také zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Naši společnou výpravu jsme zakončili prohlídkou jedné ze čtvrtí Krakova - Kaziměře, která od 14. do začátku 19. století byla samostatným městem ležícím na jih od Krakova, v jeho bezprostřední blízkosti. Po mnoho staletí se zde prolínaly dvě významné kultury – židovská a křesťanská. Tudíž jsme zde viděli jedny z nejzajímavějších synagog v Krakově, přičemž si dobrovolně někteří mohli za cenu 5 zlotých prohlédnout prostory synagogy uvnitř a také přilehlý židovský hřbitov (tedy ne, že by se o něj Poláci příliš starali).
A jelikož kulturu netvoří pouze historické památky, v závěru jsme zde ještě před odjezdem na místním trhu ochutnali tradiční zapiekanki.

Společně jsme se spolu s kolegyněmi shodly na tom, že to byly velmi příjemně strávené dva dny. Také bychom chtěly pochválit žáky, kteří se po většinu času chovali víc než vzorně. Doufáme, že v nich exkurze zanechala také plno dojmů.

Bylo to super!

Mgr. Dominika Holubová, Mgr. Radka Veselá, Mgr. Nikola Dědková