Česká Lípa židovská očima žáků

Ve čtvrtek 23. 6. a v pátek 24. 6. jsme pokračovali v rozjetém projektu MAP Českolipsko a Novoborsko III,reg.č. projektu: CZ.02.3.68/0.0/0.0/20_082/0019336, jehož nositelem je LAG Podralsko z.s.. Nejdříve průvodci z 8. A provedli své spolužáky po místech v České Lípě, která byla nějak spjata s židovskými obyvateli. Před starým židovským hřbitovem na Střelnici jsme slyšeli informace o příchodu Židů do Evropy, potom konkrétně do českých zemí. Dozvěděli jsme se, s čím podnikali přímo v České Lípě. Také jsme si zopakovali, proč byli Židé trnem v oku lidem už od nepaměti. Konkrétní informace byly poté namířeny ke hřbitovu – jak je starý, kdy se na něm pohřbívalo naposledy, kolik je v něm náhrobků a kam se většina z nich poděla při nacistické okupaci.

Jelikož za 2. světové války bylo do vyhlazování Židů zapojeno mnoho osob, mimo jiné Reinhard Heydrich, na kterého byl spáchán 27. 5. 1942 atentát, vydali jsme se na výstavu konanou k výročí 80 let od spáchání onoho atentátu do KD Crystal. Především chlapci se zájmem zkoumali panely o atentátu a následném vyhlazení Lidic a Ležáků.

Naše putování pokračovalo do českolipského muzea, kde jsme kromě historie České Lípy za 2. světové války zhlédli i výstavu živočichů, těžby uranu či komiksu o Janu Ámosi Komenském. Ani jsem netušila, že mnozí osmáci byli v muzeu poprvé! Ale myslím, že ne naposledy.
Po adrenalinovém dobývání se do skříňky s uloženými batohy, která prostě nešla otevřít (zachránil nás až pan údržbář), jsme se vydali zpátky do školy.

Průvodce Tobiase Blažka a Petra Coufala ale čekalo repete, kdy informace o historii Židů a hřbitově zopakovali ještě v pátek zájemcům o historii ze 4. B a 5. A. Z 5. A přibyli další dva průvodci – Jakub Veselý a Kačka Majarová – kteří nás seznámili s Villou Hrdlička a místy, kde stávala synagoga a židovská škola.

Musím říci, že oba dny byly balzámem pro moji duši: průvodci byli skvěle připraveni, žáci si dělali poznámky a hodně se vyptávali na detaily. Především páteční skupina byla zvídavá. I já se dozvěděla mnoho nového.
Už se těším, až provedeme i žáky z jiných škol. A doufám, že budou také tak skvělými posluchači jako ti naši. Moc děkuji průvodcům i posluchačům!

Mgr. Dominika Holubová