Podzemí Rabštejn - turistická výprava

Za další turistickou výpravu vděčíme našemu dlouholetému „spoluturistovi“ – panu Šůmovi. Dojednal pro nás prohlídku podzemí Rabštejna, které se nachází nedaleko od České Kamenice. Vlakem jsme nejprve dojeli do Veselého pod Rabštejnem, odkud jsme putovali k bývalé továrně, kde se za 2. sv. v. vyráběly součástky bombardérů Junkers a stíhaček Messerschimdt. Zde jsme se sešli s dalšími účastníky výpravy, kteří přijeli na místo auty. Od vynikajícího průvodce pana Hunčovského, který se podílel na zřízení zdejšího památečního místa, jsme se záhy dozvěděli mnoho zajímavých detailů. V roce 1943 zde byly zřízeny dva zajatecké tábory a v okolí ještě na třicet dalších pracovních táborů s otřesnými podmínkami pro vězně a nuceně nasazené zahraniční dělníky. Rabštejn sice nebyl primárně vyhlazovacím táborem, ale i přesto zde byly nedůstojné podmínky pro lidský život. Dělníci pracovali 12 hodin denně v chladných tunelech ve skále, trpěli nedostatkem jídla, infekčními nemocemi, otřesnými hygienickými podmínkami a hrubým zacházením. Bylo jich zde vězněno 750, 70 kruté podmínky nepřežilo.
 
Prošli jsme si podzemí a obdivovali těžkou práci, kterou zde nuceně nasazení vykonávali. Jestli se nám kromě památečních předmětů podařilo zachytit i údajného ducha podzemí, můžete posoudit na fotografiích ve fotogalerii.
Ti, kdo přijeli na místo auty, si podzemí vychutnávali delší dobu, zbytek se rychlým krokem odebral směr Česká Kamenice na vlak. Cestou jsme se zastavili u pozůstatků koncentračního tábora a chvíli nasávali tamní ponurou atmosféru.
 
Vlak nás dovezl nejprve do Benešova nad Ploučnicí, kde se část odebrala na vyhlídku nad městem. Ostatní se usadili v místní velice příjemné kavárničce na náměstí, kde si dali vynikající kávu či zákusky. Pak už jsme jeli domů. Cesta ubíhala velmi rychle a my se těšili, že si budeme v teple domovů moc odpočinout unaveným nohám (Kubovi Grešlovi jedna noha kvůli 12 ušlým km údajně málem odumřela).
 
Těšíme se, zda nám v prosinci vyjde vánoční výprava.
 
Mgr. Dominika Holubová