Od dominika.holubova |
Adaptační kurz

ako každý rok vyrážíme již tradičně v září se 6. ročníky na adaptační kurz. Tentokrát jsme vyjeli opravdu brzy, již 6. 9. Cílem tohoto kurzu jsou seznamovací aktivity s třídními učiteli, koheze kolektivů, přírodovědné vycházky, sportovní aktivity,…

Na AK jsme se opět vypravili do Holan, do RS Aero. Sluníčko nám svítilo nejen na cestu do areálu, ale po celou dobu, takže letos byla i koupačka.

Tento rok vyrazily se 6. ročníky třídní paní učitelky Gabriela Svobodová (6. A) a Eva Ježková (6. B). Program pro žáky měly tradičně připravený Radka Veselá – metodik prevence + Dominika Holubová -výchovná poradkyně. 

Po zabydlení se a velmi chutném obědě (borůvkové knedlíky) začal již pro děti nachystaný program.  Zahájili jsme ho aktivitou, která se odehrává venku, s názvem „fáborkovaná“. Děti chodí po skupinách a plní úkoly, jejichž cílem je spolupracovat ve skupině, blíže se seznámit a ukázat, co si kdo pamatuje z nižších ročníků. Tato hra sklidila velký úspěch. Letos jsme si mohli zase po delší době cachtat nohy v potůčku. Další osvěžení na děti čekalo v podobě bazénu, kam mnozí naskákali hned při návratu do areálu. Po večeři jsme si vyhodnotili „fáborkovanou“ a po noční „bojovce“ nás čekala večerka. 

Ve čtvrtek časně zrána dorazil z Liberce speciální pedagog, etoped, terapeut Mgr. Petr Šolc, který se věnoval celé dopoledne třídě 6. A a po obědě 6. B. Žáci se usadili v učebně do kruhu, povídali si, hráli hry, které měly za úkol utužit kolektiv, více se poznat s jejich novými třídními učitelkami, a především naučit se spolupracovat. Ke spolupráci byl připravený venkovní „pětiboj“ s následným pokladem ukrytým v truhle.  Kód k pokladu nakonec získali všichni. 

Třída, která právě nepracovala s panem Šolcem, si mezitím vytvářela pravidla třídy, kterými se budou děti řídit po celé čtyři roky na 2. stupni. Děti byly velmi nápadité a zároveň i šikovné, takže vznikly nádherné výtvory, které si následně vystaví ve svých třídách, aby je měly po celé dny (i roky) na očích.

Aktivity nám ovšem nepříjemně zpestřila situace, kdy děti ze 6. A objevily v pauze rozházené pokoje, z některých se dokonce ztratily peníze. I když to nebyly velké částky, raději jsme zavolali Policii, aby vypátrala, kdo na pokojích „řádil“. Bohužel pachatel nebyl vypátrán, tak nám peníze vrátil majitel areálu.

Den to byl velmi náročný, přesto se někteří žáci opět vypravili na procházku tmou. 

Pátek byl naším posledním dnem. Po snídani jsme si uklidili pokoje a opět jsme se sešli v učebně, abychom celý kurz zhodnotili. Řekli si, co se nám líbilo – nelíbilo, co nám to dalo – vzalo. Z reflexí žáků vyplynulo, že se jim líbily všechny aktivity, areál, ubytování, jídlo chutnalo velice, negativním elementem byla zmíněna pouze přítomnost další skupiny žáků, kteří se možná podepsali na akci „rozházené pokoje“.

Abychom na tento čas strávený spolu nezapomněli, vyzdobily si děti trička a nechaly si je podepsat svými spolužáky na památku. Po posledním obědě ještě proběhla venku přednáška o tom, kdo je to výchovná poradkyně a metodička prevence. Děti se dozvěděly, co je jejich kompetencemi a proč na škole vůbec působí.

Poté už jsme se museli opravdu rozloučit a vydat se na autobus do České Lípy, kde už na nás na autobusovém nádraží čekali natěšení rodiče.

Co říci závěrem – myslíme si, že kurz se opět vydařil. Děti byly poslušné, šikovné, čehož si vážíme. Tamní personál opět nezklamal, byl velice vstřícný a milý. Též děkujeme za profesionální přístup Mgr. Petru Šolcovi a v neposlední řadě rodičům, kteří nám pomohli přestěhovat zavazadla dětem.

Všem zúčastněným děkujeme za spolupráci.

Mgr. Dominika Holubová a Mgr. Radka Veselá