Od dominika.holubova |
Olympionik

Naše škola je již 4. rokem zapojená do největšího školního sportovního projektu v republice „Olympijský víceboj“. Pro aktivně zapojené školy se vždy na jaře a na podzim losují tzv. Tréninky s olympionikem. Na nás se v květnu usmálo štěstí a z 1200 zapojených škol byla ta naše mezi 14 vylosovanými.

2. listopadu k nám zavítal tým z Prahy, v němž byla bývalá trojskokanka a olympijská medailistka Šárka Kašpárková, bývalý československý překážkář Petr Obdržálek, ragbistka Eliška Sluková a jako hlavní hvězda šermíř Jiří Beran. Jirka je mnohonásobný mistr ČR, účastník OH v Riu a také držitel mezinárodní ceny Fair play. Přivítat olympioniky přišel na začátek p. ředitel R. Častulík, ale i p. uč. Pavlíčková a p. uč. Choma.

Celý program byl rozdělen na 2 části. V té první se sešlo cca 160 dětí v tělocvičně naší školy a proběhlo představení Jiřího Berana formou besedy. Šárka Kašpárková našeho hosta vyzpovídala, Jirka se pochlubil svými úspěchy ve své sportovní kariéře a došlo i na otázky z řad dětí, kterých bylo opravnu mnoho. Ta nejlepší a nejzajímavější pak byla odměněna malým dárkem. Zajímavostí možná je, že Jirka ve svých 41 letech je stále aktivní a připravuje se na OH v Paříži. Snad se mu zadaří a my mu v létě 2024 budeme držet palce.

V další části pak zůstalo 48 dětí připraveno, aby si se samotným šermířem zasportovalo. Snad ani jediné triko nezůstalo suché! Celý průběh akce doprovázelo ještě v učebně chemie tzv. „olympijské vzdělávání“ pod taktovkou Šárky Kašpárkové.

Jsme rádi, že tak významní sportovci mohli poznat naši školu a děti. Velmi se jim u nás líbilo a my už si jen můžeme přát, aby se při losování dalších olympijských tréninků na nás štěstí usmálo i příště. Takových akcí není ve škole nikdy dost!

V samotném závěru jsme dostali na památku od Jirky Berana dva pěnové meče s jeho podpisem a pár drobných dárků, které využijeme při hodinách TV a popř. i jako ceny a odměny při školních sportovních akcích. Věřím, že se celá akce dětem líbila a byla pro ně i přínosem.

Mgr. Jarmila Nováková