kroniky

7. A navštívila 25. ledna knihovnu na Ladech. Hlavním tématem byla kronika. Dozvěděli jsme se o Kosmově kronice, která je napsaná latinsky a popisuje rozkvět české země. O Dalimilově kronice, kterou pravděpodobně napsalo více autorů. Byly zde ještě jiné kroniky, jako např. Kronika města Česká Lípa, Kronika českého fotbalu, Kronika českolipské knihovny a další. Řeč byla i o dalších kronikách, jakožto skautských, římských, atd. Ke konci návštěvy jsme měli vytvořit svojí „kroniku“ na téma „škola v přírodě“.

Patrik Ferda 7. A

Naše třída 7. A šla 25. ledna do knihovny. Tam pro nás byla nachystaná prezentace o kronikách. Dozvěděli jsme se, že první nejznámější byla Kosmova kronika, která byla psaná v latině. Dále jsme si povídali o Dalimilově kronice, která už byla napsaná v češtině a ve verších. Její autor se však nezná. Dalimilova byla pojmenována až později. Někdo se domnívá, že ji psalo víc lidí. Také jsme si povídali, že může být více druhů kronik, např. národní, královská, sportovní, hasičská, skautská nebo také kronika knihovny nebo školy. Na konec jsme měli menší program, kde jsme si měli udělat skupinky po třech a psali jsme o naší škole v přírodě, kterou jsme měli v 5. třídě. Moc se mi tam líbilo, bylo to zábavné.

Viktorie Bazalíková 7. A