
Úterý 11. února se v některých třídách alespoň na chvíli neslo v duchu prevence. Do 3. ročníků zavítaly paní policistky z Liberce, které mají na starost primární prevenci ve školách, aby dětem přiblížily problematiku v oblasti šikany a kyberšikany. Následně poté zavítaly do 8. ročníku, kde se žáci dozvěděli o problematice drog a trestní odpovědnosti.
Dnes 3. C navštívila paní policistka z Liberecké policie. Celá hodina byla věnována tématu šikany, o ní děti dobře věděly. Formou dialogů se žáci dozvěděli, co je to kyberšikana. Sdělili případy šikany, které zažili sami, nebo jejich kamarádi. Probírali, jak se mají chovat navzájem a zareagovat v případě jak šikany, tak i kyberšikany. Většina dětí se ráda zúčastnila rozhovoru během přednášky.
Podobné přednášky jsou velmi přínosné a měly by se konat na škole co nejčastěji.
Mgr. Irina Dušková
Program s názvem "Šikana a kyberšikana" děti 3. A ohromně bavil. Živě se zapojily do debaty a sdílely své zkušenosti se sociálními sítěmi.
Mgr. Jana Adamcová
Beseda na téma "Šikana a kyberšikana" byla pro žáky 3. B velmi zajímavá. Zapojovali se do rozhovoru a měli nápady na možná řešení jednotlivých situací.
Mgr. Miroslava Holubová
NÁVYKOVÉ LÁTKY A ZÁKON
Žáci 8. A byli seznámeni s pravomocemi policie, se zákony, které se týkají uchovávání, distribuce drog a jiných návykových látek. Dozvěděli se nějaké informace o Přestupkovém zákonu, o Trestním zákoníku. Získali informace o tom, co to znamená, když se řekne „malé množství“ (drog) = malý „jointík“ – uchovávat i takto malé množství je protiprávní a může vést k trestnému činu.
Na závěr se paní policistka více rozpovídala o nikotinových sáčcích, Kratomu a jejich rizicích. Spousta lidí si myslí, že nikotinové sáčky jsou „zdravější“ než samotné cigarety. Omyl je však pravdou. Nikdy nevíš, jak velké množství nikotinu v sáčcích je a můžeš se velmi snadno předávkovat. Nikotinové sáčky sice méně škodí plicím, ale za to lokálně narušují sliznici dutiny ústní a zažívacího ústrojí, včetně sliznice jícnu a žaludku.
Při dlouhodobém užívání nikotinových sáčků se mohou objevovat bílé a světle šedé skvrny na dásních, uživatelé se mohou častěji potýkat se zubními kazy, záněty zubů, ….
Již velmi stručně jsme se dozvěděli něco o méně známém Kratomu.
Kratom má narkotické vlastnosti, které kombinují psychostimulační účinky a účinky podobné opiátům. Navozuje mírnou euforii. V malé dávce má Kratom stimulující účinky, které jsou podobné účinkům kokainu nebo pervitinu. Uživatel zpravidla pociťuje zvýšený nárůst energie a euforie. Z tohoto důvodu bývá Kratom oblíbený zejména u studentů středních škol. Naopak vysoká dávka Kratomu má sedativní účinky srovnatelné s užitím morfia nebo heroinu.
O této problematice by se dalo mluvit klidně celý den, my jsme na to měli pouhou 1 hodinu. I tak si myslím, že jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací a doufám, že si každý žák něco důležitého zapamatoval.
Zde je odkaz na ukázku časosběrného dokumentu, který mluví za vše: Katka z dokumentu Heleny Třeštíkové: O drogách, strachu ze smrti a budoucnosti.
Mgr. Radka Veselá