
Tento a minulý týden (23. 9. – 1. 10.) byl u nás ve škole ve znamení prevence. Na školu k nám zavítal lektor Mgr. Jaroslav Stehlík od společnosti MP Education, který dětem představil prostřednictvím interaktivních přednášek spoustu zajímavých témat. Témata s obecným názvem „Nejsme stejní“ byla pro děti nachystaná tak, aby vždy odpovídala jejich věku a aby se dozvěděly něco nového z oblasti primární prevence. Pro mladší děti byl nachystán 1hodinový program, pro starší 2hodinový program, kterého se mohly zúčastnit díky dotaci, kterou jsme obdrželi od Libereckého kraje.
Letošní školní rok jsme se obsahově zaměřili především na výchovu k ochraně reprodukčního zdraví a pomoc při pochopení vývojových změn i rizikových faktorů souvisejících s obdobím dospívání.
Žáci 1. stupně prošli dvěma různými programy:
3. a 4. třídy se seznámily s programem s názvem „Na světě nejsi sám“.
Každý je něčím výjimečný. To bylo hlavní téma besedy „Na světě nejsi sám", kterou vedl ve třídě 3. A pan Stehlík. Děti velice radostně spolupracovaly, vytvořily si originální obrázek a na závěr zažily i tajemný okamžik při odhalení své jedinečnosti.
Mgr. Jana Adamcová
V pátek zavítal do 3. C přednášející pan Stehlík, který si s dětmi povídal o jejich domácích mazlíčcích, co pro děti znamenají. Dále si povídaly o tom, jak se chovají ve společnosti druhých a jak se v jednotlivých společnostech cítí.
Během diskuze si děti tvořily otisky rukou na papír. Každý tento námět měl svůj význam a mohl se věnovat někomu do rodiny.
Petra Němečková
V besedě s názvem „Na světě nejsi sám” jsme se dozvěděli mnoho inspirativních myšlenek. Hlavním tématem bylo uvědomění si, že každý z nás je čistý originál, jedinečná bytost na tomto širém světě.
Beseda zdůraznila důležitost rodiny a přátel, na které se můžeme spolehnout. Bylo připomenuto, že v životě dodržujeme určitá pravidla, která nám pomáhají žít harmonicky. Hlavní poselství však bylo, že nejlepší věci v životě jsou zadarmo - objetí, úsměvy a láska.
Účastníci také diskutovali o tom, jak jsme všichni součástí přírody a jak je důležité si tuto propojenost uvědomovat a chránit ji. Beseda byla plná pozitivní energie a přinesla mnoho podnětů k zamyšlení.
Mgr. Světlana Váchová
5. třídy se věnovaly tématu s názvem „Adam a Eva aneb nejsme stejní“.
Přednáška "Adam a Eva aneb nejsme stejní" byla v naší třídě 5. A dětem podána velmi poutavým a pro ně srozumitelným způsobem. Přednášející dětem vyprávěl o ženských a mužských pohlavních orgánech, o změnách lidského těla v dospívání, a také o pubertě a nezbytné hygieně. Děti se dozvěděly o fyziologických změnách, a také o tom, že děvčata dospívají dříve než chlapci. Další zajímavostí pro děti bylo, že za výkyvy nálad mohou především hormony, které jsou v pubertě hodně rozbouřené. Přednáška pro děti byla velmi přínosná a věřím, že některé děti se dozvěděly i něco, na co se doposud třeba bály zeptat.
Mgr. Martina Nemčoková
Pro žáky 2. stupně byly připraveny následující programy:
6. ročník: „Adam a Eva aneb nejsme stejní“
Beseda proběhla ve dvou 45 minutových blocích s přestávkou, děti seděly ve třídě v kruhu. První část byla spíše seznamovací, získání důvěry se školitelem, proběhly otázky a odpovědi, děti se mohly zapojovat, cílem bylo i zbavit se ostychu děvčat před chlapci a naopak. Ve druhé části byl spíše odbornější obsah, doplněný o názornou ukázku hygienických potřeb, děvčata byla na čas oddělena od chlapců ve třídě (stydlivost). Vše doplněno o pěkně připravenou prezentaci.
Beseda byla zaměřená na rozdíly mezi dospíváním dívek a chlapců a anatomické rozdíly mezi pohlavími, dále pak ženské a mužské pohlavní orgány a jejich funkce, hormony ovlivňující dospívání, fyziologické změny u dívek a chlapců v období dospívání, menstruace u dívek, hygiena v období dospívání, puberta a chování dívek a chlapců v období puberty.
Proběhla i témata a řešení situací z běžného života. Obsah besedy vzhledem k věku odpovídající, školitel příjemný, vtipný, navázal hezký vztah s dětmi, myslím, že velmi přínosné. Ve třídě příjemná atmosféra. Je zde i návaznost na obsah učiva v rodinné výchově v 6. ročníku.
Mgr. Jarmila Nováková
Vzdělávací program „Adam a Eva aneb nejsme stejní“ proběhl v 6. B ve dvou vyučovacích hodinách. Žáci se postupně dozvídali o skutečnostech, týkajících se těla chlapců a dívek. Důraz byl kladen na anatomické odlišnosti, vývojové fyzické a psychické změny těla, hormonální vývoj, pohlavní buňky, rozmnožovací orgány, ale též na oblast hygieny a menstruace. Dívky se měly možnost přímo seznámit se základními druhy dámských hygienických potřeb.
Beseda byla vedena odborně znalou osobou, svižně a zajímavou formou. Opírala se o názorné obrázky a texty, promítané na stěnu učebny. Žáci seděli v lavicích, byli namotivovaní k danému tématu a jejich očekávání byla průběžně naplňována. Uvolněná atmosféra přispěla k tomu, že děti pozitivně reagovaly, ptaly se na různé věci a v závěru besedu završily potleskem.
Mgr. Zbyněk Hradec
7. ročník: „Bát, či nebát se ….?“
Ve třídě 7. A proběhl preventivní program, který se věnoval především tématu závislostí. Žáci se s panem lektorem postupně přes návykové chování dostali k tématu závislosti látkové či nelátkové. Žáci popisovali vlastní představu, pan lektor příběhy z praxe. Společně jsme se pozastavili u nelátkových závislostí, konkrétně u netolismu. Každý den vidíme děti s telefonem v ruce či u počítačových her - toto téma jsme tedy probrali detailněji a někteří se bohužel v popisovaných příbězích opravdu viděli. Máme o čem přemýšlet a co probírat v následujících hodinách. Moc děkujeme za skvělou přednášku.
Mgr. Gabriela Svobodová
7. a 8. ročník: „Holky z Venuše, kluci z Marsu“
Ve středu 25. 9. proběhla v 7. B beseda na Holky z Venuše, kluci z Marsu. Zazněla témata kolem pohlavního dozrávání a identity jedince. Pan lektor prokládal vyprávění svými zkušenostmi a zážitky. Upozornil na potřebu dbát o své zdraví a zdůraznil prevenci vážných onemocnění (HPV viry, rakovina apod.) Přiblížil dětem, jak probíhá návštěva u gynekologa a zdůraznil, že není třeba se ničeho bát. Řešili jsme otázku, proč je do 15 let zákonem zakázán pohlavní styk. A nakonec došlo i povídání o hormonální antikoncepci a potratech. Děti byly z besedy nadšené a plné pozitivních dojmů.
Mgr. Eva Ježková
Ve středu se třída 8. A zúčastnila besedy, která byla zaměřena na rozdíly mezi dívkami a chlapci. Dozvěděli jsme se, co determinuje sexualitu, jaký vliv mají média a kultura na vnímání sexuality. Přednášející nám pověděl, co všechno má vliv na tzv. reprodukční zdraví. Věděli jste, že v ČR je 20% populace neplodných? Byli jsme informováni o tom, že je velmi důležité „samovyšetření“ chlapců - dívek, mužů – žen. Každý měsíc bychom si měli dělat samovyšetření: chlapci varlat, dívky prsou. Též je velmi důležité se nechat očkovat před např. HPV viry. V závěru nám byly představeny různé formy ochrany před otěhotněním.
Mgr. Radka Veselá
27. 9. měla třída 8. B měla vyhrazeny dvě hodiny na to, aby se zaměřila na změny, kterými právě procházíme. Beseda byla zaměřena na rozdílné tělesné znaky člověka, na vlastní sexualitu a také na co největší bezpečí v budoucím sexuálním životě. Pan Mgr. Stehlík vedl přednášku svým příjemným osobitým přístupem, takže nám tato témata nebyla nepříjemná.
Mgr. Ondřej Riljak
9. ročník: „Pohled do zrcadla aneb jak se vidím já“
Během besedy se žáci dozvěděli o nebezpečí sociálních sítí, kde je vyobrazený nereálný „vyumělkovaný“ život, užívání filtrů, srovnávání s „dokonalými lidmi“, kteří neexistují. Hledali možné příčiny nemocí, především mentální anorexie a bulimie. Dozvěděli se, z jakého důvodu máme zkreslený pohled sami na sebe. Na příkladech několika 70 kg žen srovnávali jejich výšku, somatotyp, BMI. Zjišťovali, že váha je jen orientační číslo. Vyslechli si příběhy žen a mužů, kteří poruchami příjmu potravy trpí, zhlédli mnoho fotografií. Závěrem besedy bylo uvědomění, že každý z nás je jedinečný a originální, je tedy důležité nesrovnávat se s ostatními a pokud problém vznikne, je potřeba nebýt na něj sám. Beseda probíhala v příjemné atmosféře, pan Stehlík komunikoval s žáky přátelskou formou.
Mgr. Petra Piteková Šulcová
Věřím, že si žáci povídání s panem Mgr. Jaroslavem Stehlíkem užili, že si každý odnesl alespoň nějakou informaci, kterou neznal a která ho o něco obohatila.
Mgr. Radka Veselá, metodik prevence
