2024

Integrace cizinců a držitelů dočasné ochrany v České Lípě v roce 2024

Dotace Ministerstva vnitra České republiky podpořená Úřadem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky bude v roce 2024 využita k oboustranně prospěšnému soužití cizinců s majoritou, k podpoře tolerance, eliminace xenofobie a negativních sociálních jevů ve společnosti. 

Cílem celého projektu je podpořit nejen prostřednictvím základních a mateřských škol zřizovaných městem Česká Lípa toleranci a odstraňování sociokulturních, komunikačních a adaptačních problémů cizinců. Projekt se zaměřuje na zlepšení soužití cizinců s majoritou, s čímž pomáhají zejména volnočasové aktivity, kroužky, příměstské tábory, ale také služby tlumočníků a překladatelů, kteří jsou k dispozici nejen dětem/žákům cizincům, ale také zákonným zástupcům, rodičům. Aktivity, jako jsou jazykové kurzy, doučování českého jazyka nad rámec povinné školní docházky a individuální péče pedagogů spolu s adaptačními koordinátory, pomáhají s odstraněním jazykové bariéry.

Projekt Integrace cizinců a držitelů dočasné ochrany v České Lípě v roce 2024 je připraven tak, aby pomohl nejen cizincům, ale také zapojeným subjektům při vzdělávání, komunikaci a volnočasových aktivitách, které jsou velmi různorodé. Veškeré aktivity projektu směřují k osvojení sociálních rolí, kulturních zvyklostí a aktivnímu zapojení do společnosti.

Do projektu se zapojilo 10 příspěvkových organizací města Česká Lípa – Základní umělecká škola, Sport Česká Lípa, 5 základních (ZŠ Slovanka, ZŠ Špičák, ZŠ Sever, ZŠ Dr.M.Tyrše, ZŠ Lada) a 3 mateřské školy (MŠ Sever, MŠ Bratří Čapků, MŠ Špičák).

  • Základní a mateřské školy cílí zejména na zlepšení podmínek cizinců při vzdělávání - celkový počet dětí/žáků s OMJ v partnerských školských zařízeních 532.

  • Základní umělecká škola pomáhá vytvářet příznivé podmínky pro cizince, kteří navštěvují různé kroužky a volnočasové aktivity - celkový počet dětí/žáků s OMJ 68).

  • Sport Česká Lípa spojuje mládež a dospělé prostřednictvím velmi oblíbeného basketbalu (předpokládaný počet účastníků 130). 

Ministerstvo vnitra České republiky za podpory Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky poskytlo dotaci na projekt Integrace cizinců a držitelů dočasné ochrany v České Lípě v roce 2024 ve výši 2147200 Kč.


2023

Dotace Ministerstva vnitra České republiky podpořená Úřadem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky bude v roce 2023 využita k oboustranně prospěšnému soužití cizinců s majoritou, k podpoře tolerance, eliminace xenofobie a negativních sociálních jevů ve společnosti. 

Cílem projektu je vytváření a rozvíjení společenských a mezikulturních vztahů a posílení povědomí cizinců o principech a hodnotách české společnosti tak, aby se vnímali jako její součást, znali svá práva a povinnosti a orientovali se ve zvyklostech a způsobu života v novém prostředí.

Odstranění jazykové bariéry u dětí a žáků cizinců v předškolním a základním vzdělávání, dosažení znalostí, vědomostí a kompetencí, které jsou předpokladem navazujícího vzdělávání a získání odborné profesní kvalifikace a tím dosažení ekonomické soběstačnosti a nezávislosti, bude zajištěno intenzivní výukou češtiny dětí a žáků cizinců. 

Do projektu Integrace držitelů dočasné ochrany ve městě Česká Lípa v roce 2023 je zapojeno 10 projektových partnerů – základní školy, mateřské školy a další organizace působící v České Lípě, které pracují s dětmi, žáky a jejich rodiči s odlišným mateřským jazykem (ZŠ Slovanka, ZŠ Špičák, ZŠ Dr. M. Tyrše, ZŠ Šluknovská, ZŠ Sever, MŠ Sever, MŠ Bratří Čapků, ZUŠ Česká Lípa, PO Sport Česká Lípa, CLU3V z.s.).

Ministerstvo vnitra České republiky za podpory Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky poskytlo dotaci na projekt Integrace držitelů dočasné ochrany ve městě Česká Lípa v roce 2023 ve výši 2 733 083,50 Kč.

 


2022


2021

Dotace Ministerstva vnitra České republiky bude využita k bezproblémovému soužití a zlepšování vzájemných vztahů mezi cizinci pobývajícími ve městě Česká Lípa a občany města Čeká Lípa, k vytváření vědomí sounáležitosti u cizinců a spoluodpovědnosti za společné soužití. Vybudování vzájemně provázané komunikující majoritní a minoritní společnosti. Předcházení rizika tvorby uzavřených komunit cizinců a paralelních společenských struktur tak, aby byli cizinci vnímáni jako součást společnosti, znali své povinnosti a práva a orientovali se ve zvyklostech a způsobu života v novém prostředí. Odstranění sociokulturních a komunikačních bariér, prevence xenofobie a netolerantnosti ve společnosti.

Intenzivní výuka češtiny dětí a žáků cizinců v předškolním a základním vzdělávání odstraní jejich komunikační a adaptační problémy, povede k jejich lepšímu prospěchu a bude předpokladem navazujícího vzdělávání a získání odborné profesní kvalifikace, a tím dosažení sociální a ekonomické samostatnosti.

 

Do projektu se zapojilo město Česká Lípa spolu se spolkem CLU3V z.s. a několika školskými příspěvkovými organizacemi města Česká Lípa (ZUŠ Česká Lípa, ZŠ Špičák, ZŠ Slovanka, ZŠ Dr. M. Tyrše, ZŠ Šluknovská, ZŠ Sever, ​MŠ Bratří Čapků, MŠ Špičák, MŠ Sever). Projekt bude realizován v roce 2021 a z dotace bude financován až do výše 2 900 000 Kč.


2020

Účelové určení dotace: Cílem projektu je zkvalitnění soužití a zlepšování vzájemných vztahů mezi cizinci pobývající ve městě Česká Lípa a občany města Česká Lípa. Podpora integrace cizinců do společnosti. Odstranění sociokulturních, komunikačních a adaptačních problémů žáků a dětí cizinců. Potlačení xenofobie ve společnosti. Dotace je poskytována v souladu s usnesením vlády České republiky č. 26 ze dne 18. ledna 2016 Aktualizovaná Koncepce integrace cizinců – Ve vzájemném respektu.

Poskytnutá částka: 1 665 019 Kč

Lhůta pro realizaci: od 1. 1. 2020 do 31. 12. 2020