Od dominika.holubova |
astro

V listopadu minulého roku jsme vás informovali o projektu Česká cesta do vesmíru, konkrétně o akci Zero-G dětem. Naše dvě žákyně, Kateřina Majarová (8. A) a Nikola Brechlerová (9. B) se této mise zúčastnily, avšak ani jedna se do finálové dvacítky nakonec nedostala. Pomyslnou cenou útěchy, v našem případě vyvrcholení vesmírných aktivit, byla účast žákyň v AstroPi Hackathonu v Pardubicích ve dnech 14. 2. – 15. 2. 2025. AstroPi je projekt Evropské kosmické agentury (zkráceně ESA), který svým obsahem poskytuje mladým lidem možnost zúčastnit se vědeckého výzkumu ve vesmíru psaním kódu. Tyto kódy posléze běží na počítačích přímo na mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

V pátek 14. 2. 2025 se holky vydaly vlakem za dobrodružstvím do Pardubic. Cesta utíkala jako voda a už jsme všechny stály u budovy Vzdělávacího centra Sféra, kde 24hodinové dobrodružství začalo. Holky dostaly pořádnou dávku informací, která připomínala vysokoškolskou přednášku. A jak to vše probíhalo, dále pověděla Kačka Majarová – učitelům i rodičům byl vstup zakázán – jednalo se o vědeckou činnost, proto veškeré aktivity byly v rukách organizátorů.

„Tato akce spočívala v tom, že naším úkolem bylo naprogramovat za 24 hodin mikropočítače na ISS (mezinárodní vesmírné stanici). Tato akce se dělila na dvě části – Mission Zero a Mission Space Lab. V Mission Zero bylo úkolem naprogramovat rostlinu, která bude reagovat na teplotu, vlhkost a atmosférický tlak. My jsme s Nikčou do toho šly s tím, že se programovat chceme naučit. Nic jsme neuměly. Tudíž když byla zadaná tato Mission Zero, pan Jan Spratek za námi přišel a velmi ochotně nám vše začal vysvětlovat. Začaly jsme s Nikčou od úplného základu programování. Poté jsme se všichni sešli v jedné místnosti, kde nám pan Spratek řekl informace k další – těžší Mission Space Lab. Tam už šlo o to, že jsme musely podle fotografií, které ISS vyfotí, určit rychlost, kterou ISS letí. Z Pardubic jsme odjížděly šťastné, protože jsme skončily na krásném 6. místě a tím pádem jsme porazily zkušené středoškoláky!!! Bohužel jsme Mission Space Lab v Pardubicích nestihly dokončit, ale budeme na tom pracovat i po skončení. Velmi nám byl nápomocný pan Spratek, kterému patří veliké poděkování! Velmi jsme si to užily! Bylo to pro nás velmi přínosné a naučily jsme se spoustu nových věcí! Máme zážitek na celý život.“ (Kačka Majarová, 8. A)

Mgr. Gabriela Svobodová